<<< nowsza starsza >>>

Replika sztandaru 1 Pułku Strzelców Podhalańskich przekazana 1 Batalionowi Strzelców Podhalańskich w Rzeszowie - dziś w Nowym Sączu

2. czerwca 2019

"Tradycja jest rozumem całego narodu, przesianym z jednego wieku w drugi" - Ricarda Huch

Dziś 2 czerwca 2019 Poczet Sztandarowy brał udział w uroczystościach przekazania repliki Sztandaru 1 Pułku Strzelców Podhalańskich 1 Batalionowi Strzelców Podhalańskich im. gen. bryg. Józefa Kustronia– pododdział Wojsk Zmechanizowanych Sił Zbrojnych RP.
Uroczystość bliska naszej społeczności szkolnej bo to również Patron naszej szkoły gen. Józef Kustroń.
Dzisiejsze uroczystości rozpoczęła msza święta, którą odprawiono w Bazylice św. Małgorzaty. Kapelan 1 BSTP w kazaniu, które rozpoczął od słów "... przyjechaliśmy dziś z Batalionem do Nowego Sącza i pierwsze swoje kroki skierowaliśmy na cmentarz, na grób generała Józefa Kustronia , potem udaliśmy się pod szkołę noszącą imię generała - pod pomnik..." pięknie mówił do młodych, stojących w pocztach do żołnierzy... Sztandar to symbol, świętość. Jego miejsce tkwi gdzieś między hymnem narodowym a przysięgą wojskową... bóg, honor, ojczyzna - słowa, które towarzyszą każdemu Sztandarowi są najwyższą wartością... to zaszczyt stać obok sztandaru zaszczyt trzymać...
Następnie na płycie nowosądeckiego rynku nastąpiło przekazanie 1. Batalionowi Strzelców Podhalańskich z Rzeszowa odtworzonego sztandaru 1 Pułku Strzelców Podhalańskich. Jednostka ta kultywuje tradycje sądeckiego garnizonu. Następnie nastąpił przemarsz pod Basztę Kowalską, gdzie odbył się Apel Pamięci pod tablicami upamiętniającymi 194 poległych żołnierzy 1 PSP w latach 1918-1920. Delegacje, równie ż przedstawiciele uczniów naszej szkoły złożyły wieńce i wiązanki kwiatów.

Sztandarem 1 PSP była chorągiew z powstania styczniowego 1863 r. wręczona 20. Pułkowi WP 18 listopada 1918 r., opasana później wstęgą z wyhaftowanym dużym napisem fundatorów: Oficerowie 1 Pułku Strzelców Podhalańskich 1918. Nie rzucim ziemi, skąd nasz ród. Sztandar ten, świętość dla żołnierzy, miał 70 przestrzelin z czasów powstania i został wręczony przez żyjących jeszcze wówczas uczestników powstania. Symbolizowało to przekazanie tradycji walk niepodległościowych, powstań polskich z czasów zaborów – żołnierzom regularnego WP i 1. PSP. Każda z przestrzelin była numerowana, a księga pamiątkowa opisywała okoliczności jej powstania. W 1928 r. wówczas Pułk otrzymał nowy sztandar. Został wyhaftowany przez sądeckie siostry niepokalanki.
Nowy sztandar, wręczył uroczyście prezydent RP prof. Ignacy Mościcki w Nowym Sączu 21 października 1928 r. Zasadniczym motywem jedwabnego płatu, o wymiarach 100 cm na 100 cm, okolonego złotymi frędzlami, był czerwony krzyż kawalerski umieszczony z obydwu stron na białym tle. Na awersie widniał też srebrny orzeł w otoku złotego wieńca. Na czerwonych polach rewersu sztandaru napisy z nazwami miejscowości związanych z walkami pułku podczas wojny z bolszewikami: Kijów, Brześć, Białystok, Grodno. Na drugiej stronie w środku stylizowanej swastyki utworzonej ze skrzyżowanych góralskich ciupag, na tle 12 gałązek jedliny umieszczono inicjały: 1 PSP. Niestety, sztandar ten nie zachował się. We wrześniu 1939 r. pułk opuścił miasto idąc na front. Jego wojenna historia zakończyła się w Brzeżanach na Kresach. Sztandar ukrył w kościele farnym proboszcz ks. Adam Łańcucki. Gdy w 1945 r. kresowian wysiedlono na Dolny Śląsk, ksiądz wraz z parafianami trafił do Chojnowa pod Legnicą. Sztandar pokazano w 1946 r. podczas procesji Bożego Ciała. Aresztem i torturami zapłacił za to ks. Adam Łańcucki, którego poddano okrutnemu śledztwu. Parafianie obawiali się, że będzie on szykanowany przez bezpiekę, więc w 1956 r. spalili pułkowy sztandar.
Jesienią 2018 r. został on pieczołowicie odtworzony i ręcznie wyhaftowany na podstawie historycznych zdjęć. Zabiegał o to pułkownik Rafał Iwanek – dowódca 1 Batalionu Strzelców Podhalańskich w Rzeszowie. Wspierała go Lokalna Grupa Działania „Partnerstwo dla Ziemi Sądeckiej", która zainicjowała starania o odtworzenie pułkowego sztandaru.
Mamy być z czego dumni. Podhalańczycy– na zawsze wpisali się w dzieje naszego miasta.

Sądeczanin.info
NowySącz.naszemiasto.pl